Skip to content
Prev   Next   Pause   Play     Scroll   Fade   ScrollFade
You are here: Home arrow Achievements
Achievements
OUR  SCHOOL  ACCOMPLISHMENTS
ACADEMIC 
Our school students have been securing centum results in X and XII standard public examinations for the past 19 years. We have secured several Erode district and Tamilnadu state ranks in the Public Examinations held for X and XII standard. 
X  Std  Matric  Exam    1988 – 2007     100%   Result.
XII  Std  Public Exam   1991  -  2007   100%  Result. 
STATE  RANK
XII  Std  K.Gowri   State II   in Tamil in March  - 1997.
X   Std  A.Yamuna Devi   State  III    in History  &  Geography

                                       in  March -  2001.
DISTRICT RANKS

X  Std   V.Roopadevi  1037/ 1100  District III   in total,

                                                    March   2002.
X  Std     P.Haritha  1048/ 1100 District III  In Total,

                                                   April 2004.
 SPORTS 
In the field of Sports and Games our students are drawing laurels to our school by participating in District , State and National level meets. 
1. TAMILNADU STATE CRICKET PLAYERS
  1. T.ASHOK (Under 14)
  2. R.E. ASWIN ( Under 14)
  3. M. GUGAN (Under 14)

2. VOLLEYBALL
  1. P. SASIREKHA – Tamilnadu State Mini Volleyball  Team   ( got National 2nd Place)
  2. M.YASODHADEVI     and
  3. C.GAYATHRI  Tamilnadu State Rural Volley Ball Team (got Naional 3rd place)
3. FOOTBALL 
  1. R. SUGANYA –  INDIAN FOOTBALL PLAYER
TAMILNADU STATE FOOT BALL PLAYERS 
  1. S.DHIVYA
  2. K.GOMATHI
  3. S.V.AKILASHINY
  4. M.ANANDHALAKSHMI
  5. M. THENMOZHI
  6. C.MOHANAPRIYA
  7. C.MOHANAPRIYA
  8. K.VANITHA
  9. K.PRIYADHARSHINI
  10. P.POOVILI
4. HOCKEY 
  1. K.MOHANA PRIYA – SGFI- TAMILNADU STATE HOCKEY PLAYER
5. HANDBALL
  1. R.SUGANYA - SGFI- TAMILNADU STATE HANDBALL PLAYER
6. CHESS
  1. C.M.SUGUMAR – DISTRICT , DIVISIONAL AND STATE LEVEL PLAYER
7. TRACK AND FIELD EVENTS
  1. S.V.AKILASHINY - TAMILNADU STATE 4 X 100 MTS RELAY ATHLETE

TAMILNADU STATE 4 X 400 MTS SUPER SENIOR GIRLS CATEGORY WINNERS
  1. R. SUGANYA
  2. S.DHIVYA
  3. K.GOMATHI
  4. M.THENMOZH
TAMILNADU GOVERNMENT SPORTS QUOTA 
  1. S.V.AKILASHINY – B.E. in  GCT, Coimbatore
  2. R. SUGANYA  – B.E. in  Anna university,Chennai
  3. S.DHIVYA– B.E. in  P.S.G. Technology, Coimbatore
  4. M.THENMOZHI – B.E. in  Kongu Engineering College, Perundurai.
  5. M. YASODHADEVI– B.E. in  Bannariamman Institute of Technology,Sathiyamangalam.
PRIVATE SPORTS QUOTA
  1. C.GAYATHRI  - B.E. in Vellalar Institute of Technology , Erode.
  2. P.YUVARANI - B.E. in Vellalar Institute of Technology , Erode.
  3. T.ASHOK  - B.Sc (Maths) in Loyola College, Chennai.
  4. M.ANANDHA LAKSHMI – Fashion Technology in  Kongu Arts and Science College, Erode.

 

Our Achievement

Alumni Association